Beton Parlatma

BETON PARLATMA NEDİR?

Beton parlatma  bir yüzey kaplama yöntemi değildir, betonun kendisinin iyileştirilmesidir. Bu yüzden her kaplama ve kimyasalda oluşabilecek soyulma, kalkma, çatlama, renk atması vb. riskleri ortadan kaldırır; böylece çok uzun ömürlü ve ekonomik zeminler elde etmiş oluruz.
Beton zemin parlatma, özel yüzey silim makineleri ve elmas bıçaklarla kirli görünümlü beton yüzeylerin sırasıyla kazıma, honlama ve parlatma basamaklarıyla aşındırılıp zemin cila ürünleriyle mermer ve granit parlaklığına ulaştırılmasıdır.
Beton parlatma nasıl yapılır, uygulanması zor mudur ?

Beton parlatma özel yüzey silim makineleri ve  elmaslarla beton yüzeylerin sırasıyla kazıma, honlama ve parlatma basamaklarıyla mekanik olarak aşındırılarak mermer ve granit parlaklığına ulaştırılmasıdır. Mekanik bir silim işlemidir. Özel olarak tasarlanmış elmaslar her adımda farklı bir incelikle kademe kademe betondaki görünen çiziklerin yok olmasını ve belli bir aşamadan sonra da gözle görülmeyecek bir hal alması sağlar. Bu durumda göz mikro çizikleri algılayamaz ve mükemmel bir parlaklık elde edilir. 

Ara katmanda ise lityum silikat sıvı yüzey sertleştirici betona emdirilerek betonun çok daha sağlam ve tozumaz bir yapıya kavuşmasını sağlar. 
En son katmandan sonra da yüzeye koruyucu glos emdirilerek betonun kaymaması ve çok daha uzun süre parlak kalması sağlanır. Ayrıca yağ, su asit gibi aşındırıcılara da karşı koruma sağlanır.
Zemin parlatma  uygulaması  sırasında zemin kullanılmaya devam edilebilir.
Beton parlatma  basit ama bir o kadar da etkin bir uygulamadır. beton parlatma mevcut betonu sanki mermer ya da  granit döşenmiş gibi mükemmel hale getirir.

Neden beton parlatma uygulaması yapılmalı.

 • Çok daha dayanıklı olması ve kullanım ömrünün çok daha fazla olması
 • Bakım ve temizleme kolaylığı ve düşük bakım masrafları,
 • Beton tozumalarını tamamen engellemesi,
 • Düşük uygulama maliyeti,
 • LEED sertifikası uyumlu olması, ışık yansımalarını arttırarak %40’a varan enerji tasarrufu sağlaması,
 • Betonun kayma direncini arttırması sayesinde daha güvenli zeminlere dönüşmesi şeklinde özetlenebilir
 • Özellikle yoğun ayak trafiğinin olduğu ve ağır iş makinaların ve forkliftlerin çalıştığı zeminlerde dayanımının çok fazla olması ve tekerlek izlerini en aza indirmesi sebebiyle en uygun zemin çözümüdür.
 • Beton içine emdirilen boyalar ile dekoratif amaçlıda kullanımı mümkündür.
 • Çevreye karşı dost malzeme ve uygulama prosedürüdür.
 • Yanmaya karşı tamamen dirençlidir.
 • Kokusuzdur ve uçucu organik bileşikler içermez.
 • Işığı yansıtma özelliği sayesinde aydınlatma masraflarını %40’a kadar azaltır.
 • CHPS sertifikası (Collaborative for High Performance Schools). Parlatılmış beton tamamen hijyenik olduğundan ve alerjik olmadığından Amerika’da bütün okul zeminleri parlatılmış betona dönüştürülmektedir.
 • NFSI (National Floor Safety Institute) Sertifikası. Kaymaya karşı yüksek sürtünme katsayısı.
 • OSHA & ADA sürtünme katsayısı gereksinimlerini fazlasıyla karşılar. Kuru zeminlerde kayganlık parametresi 0,59 ile 0,86 ADA (American Disability) arası, ıslak zeminlerde kayganlık parametresi 0,50 ile 0,79 ADA arası ile parlatılmış beton yüzeyler en güvenli yüzeyler arasındadır.
 • FDA (U.S. Food and Drug Administration) standartlarına uygun olduğundan, Amerika’daki hastane zeminleri, parlak beton zeminlere dönüştürülmektedir.
 • Beton mekanik olarak elmaslarla bir kere parlatıldığında, herhangi bir kaplama malzemesi gibi soyulması veya kalkması söz konusu değildir. Parlaklığını çok uzun süre korur. Paralatıldıktan sonra cila veya parlatıcı kimyasal kullanılmasına gerek yoktur.

Beton Parlatma Nerelerde uygulanabilir?

Beton parlatma uygulaması yapılan alanlarda  ortalama kullanım ömrünün, diğer yüzey kaplama alternatifleriyle kıyaslandığında kat kat fazla olması, beton parlatma uygulamalarının 
depolarda, üretim tesislerinde, büyük mağaza ve yapı marketlerde, ofis binalarında, otellerde, hastanelerde, restoranlarda okullarda, otoparklarda ve devlet binalarında tercih edilmesinin en önemli sebebidir. Yakın zamanda parlak beton uygulamaları, ev zeminlerinde hatta mutfak tezgahlarında da uygulanmaya başlanmıştır. Özellikle yoğun ayak trafiğinin olduğu ve ağır iş makinalarının ve forkliftlerin çalıştığı zeminlerde dayanımının çok fazla olması ve tekerlek izlerini en aza indirmesi sebebiyle en uygun zemin çözümüdür.
Her türlü beton zemin parlatılabilir mi?
28 günlük kürlenme süresini doldurmuş her türlü beton zemin parlatılabilir. Parlatma için beton zeminin yeni veya eski olmasının bir önemi yoktur. Yüzeyi çok kirli, çatlaklar ve çukurlar bulunan beton yüzeylerin tamiratı yapılarak parlatılması da mümkündür. En iyi sonucu C25 ve üsttü betonlarda verir.
Beton parlatıldığında kayganlığı artar mı?
Parlatılmış beton yüzeylerin kayma direnci, sadece perdahlanmış beton yüzeylere oranla çok daha fazladır. Parlak beton zeminler, ahşap döşemelere, mermer ve granite oranla yaklaşık %40 daha az kaygan bir zemindir. Yani beton parlatıldıkça kayganlığı da azaltılmış olur. Parlak beton zeminlerin kayma direncinin çok yüksek olması sayesinde, en güvenli zemin alternatifi olarak gösterilmektedir.
Beton parlatma uygulamaları alışveriş merkezleri ve otel lobileri gibi zeminler için uygun mudur?
Özellikle Amerika ve Avrupa’da yeni yapılan alışveriş merkezleri ve otellerde dekoratif parlak beton zeminler tercih edilmektedir. Beton yüzeyler istenildiği gibi renklendirilebilir hatta betonun içine renkli cam parçaları, midye kabukları ve renkli dere taşları atılarak ışıl ışıl parlayan mükemmel dekoratif zeminler oluşturulabilir. Bu tip dekoratif beton zeminler, alternatiflerine oranla çok uzun kullanım ömrü, dayanımının çok daha fazla olması, çevreye dost olmaları, yatırım ve bakım maliyetlerinin ucuz olması gibi sebeplerden ötürü hemen hemen bütün yeni projelerde tercih edilmektedir.

 

PARLAKLIK  AYARLARINA   GÖRE   4 GRUBA   AYIRABİLİRİZ…..

MAT PARLAKLIK
Kapalı garajlar, operasyon hareketliliği olan depolar veya kapalı alanlar mat parlaklık için akla gelen ilk uygulama alanları olmakla beraber fabrikalar, değişik ölçekte üretim tesisleri, açık kabul alanı olan açık oto parklar da bu türden yüksek mukavemetli firmalar, , lastik izi bırakmayan mat zemin görünümü tercih eden kuruluşların başında gelmektedir. Tozumazlık özelliğinin olması da başta sağlık olmak üzere bir çok avantajlar sunar.
Özellikle kapalı alanlarda bulunan beton zeminler üzerinde oluşan çatlaklar dikkatinizi mutlaka çekmiştir. Bu sonucunda, çatlama gerçekleşmemişse bile oluşan aşınmadan dolayı meydana gelen ve gözle görülmeyecek kadar küçük zerrecikler halindeki tozlar başta sağlık olmak üzere bu mekanda bulunan diğer ürünlere, malzemelere de zamanla zarar verir.
Lekeye karşı dayanıklı olduğundan uzun yıllar kaliteli olan görünümünü korurken ait olduğu mekana değer katar.
İsteğe göre Yarı Mat veya Tam Mat veya Ayna Parlaklık olarak da uygulanabilir.

Parlak Beton : beton silim yarı parlak cila uygulama örneği

YARI MAT PARLAKLIK
Yarı mat parlaklık fazla göz önünde olmayan bunun yanı sıra işlevsel olarak zemin üzerinde belli bir yoğunluğun yaşandığı mekanlarda başta tercih edilmekle birlikle, maliyet noktasında daha hesaplı oluşu ve diğer beton zemin parlatma türlerinde olduğu gibi hijyenik bir yapı sunması da seçim noktasında kararı etkileyen faktörlerdendir.
Alış veriş merkezlerindeki arka plan koridorları, hastane, sağlık ocakları, kamu ve benzeri kuruluşların atıl bölgeleri de bu türden bir parlatma tekniğinin uygulanabileceği yerler olduğu gibi aşırı ışık yansımasının istenmediği gemiş balkonlar, villa önleri gibi yaşam mekanlarında da tercih edilebilmektedir.
Diğer ugyulama türlerimizde olduğu gibi bu metotda da bir süre sonra, arzu edildiğinde, diğer beton yüzey parlatma türlerine geçiş de mümkündür.

beton parlatma

TAM PARLAKLIK

Alışveriş merkezleri, süpermarketler, oteller, mağazalar, kültür ve sanat merkezleri gibi yüksek kalitenin artık normal bir standart olarak kabul edildiği mekanlarda tercih edilmekle beraber beton zeminin olduğu aklınıza gelebilecek her yerde uygulanabilir olup değer verdiğiniz kitlenizde mükemmel bir izlenim bırakır. Bunun yanı sıra diğer tüm beton yüzey uygularımızın sunduğu hijenik, leke dayanıklılığı, lastik izi tutmazlığı, çatlamazlık, tozumazlık, aşınmazlık gibi bütün özelliklere haizdir. Pürüzsüz yüzeyi ile katma değer sunan bir uygulama olup yatırımlarınızı korur ve değer kaybını oluşumunu engellemeye de yardım eder. Bu uygulamanın geçirdiği evrelerde beton zemin güçlendirme tekniği de uygulandığından en çok tercih edilen beton zemin parlatma tekniklerinden biridir.

 

AYNA PARLAKLIK

Hızla gelişmekte olan günümüz teknoloji dünyasındaki iletişim hızı artık görselliğe bir başka deyişle estetiğe daha da fazla bir önem yüklemekte. Tüketicilerin bilinç seviyelerinin artması sonucu talepler de artıyor ve bu talepleri karşılayabilmek artık bir kalite göstergesi olmuş durumunda. Bir başka deyişle müşteriler tarafından tercih edilmede artık çok daha fazla önem kazanmış bir belirleyici kriter.

Düşünün, müşterileriniz kuruluşunuza geldiğinde ayna parlaklığında bir zemin dikkatlerini çekiyor ya da çalışanlarınıza böyle bir zemin sunduğunuzu düşünün. Her iki durumda da verdiğiniz mesaj insana değer verdiğinizdir.

Bu noktanın farkında olan ticari kuruluşlar bunu en uygun maliyetle karşılama yolunda arayış içine giriyorlar ve bunun sonuçları da mevcut rekabet ortamında avantajlar sağlıyor.

İşte bu noktada gelişen teknoloji devreye giriyor ve ilk bakışta pahalı gibi görünen bu işlemi ilerleyen yıllardaki bakım maliyetlerinin neredeyse olmayışı ve üstüne üstlük bir de ışığın yansımasıyla sonucu elde edilen enerji tasarrufu (aydınlatma maliyetini düşmesi) ayna parlıklığında beton yüzey uygulamasının aslında çok uygun bir fiyat olduğunu ortaya çıkarıyor

beton cila uygulaması yalova 

BETON SİLİM CİLA UYGULAMASI

Beton silim cila uygulaması mevcut zemin dokusunu bozmadan, tozumazlık  sağlayan  şeffaf cila uygulamasıdır. Diğer zemin kaplamalarına göre maliyet fiyatları düşüktür. 

şeffaf poliüretan cila ; beton , seramik, mermer ve ahşap yüzeyler için tozumazlık ve su yalıtımı sağlar.

 

beton cila uygulaması avcılar istanbul

poliüretan şeffaf cila uygulaması

beton silim tozumazlık uygulaması ; dilovası gebze (arte elektronik)

Cilalı beton zemin uygulaması

                                          Beton -parlatma- silim- cila

beton silim

beton silim

beton silim ümraniye istanbul

Beton silim ümraniye istanbul

beton-silim-cila, beton-cila-istanbul, beton-vernik, beton-cila-gebze

                                                Beton silim cila Tuzla- Biovento

beton+parlatma, beton+parlatma+nasıl+yapılır, beton+parlatma+fiyatları, beton+cila+fiyatları, beton+verniği

  Beton Parlatma

beton+silim+cila, beton+silim+cila+ağrı, beton+silim+cila+istanbul

                                     Beton silim cila- Ağrı

beton zemin parlatma sistemi, beton zemin parlatması, cilalı beton

  Beton Zemin Parlatma

beton+cila+vernik+fiyatları, beton+vernikleri, beton+verniği, poliüretan+beton+cilaları, poliüretan+cila+fiyatları, beton+cila+fiyatları

   Beton Cila - Vernik

Beton parlatma malzemeleri

  Beton cilası ; Poliüretan esaslı, tozumayı önleyen, yüksek performanslı yalıtım ve koruma malzemesi.

Beton Cila Fiyatları , beton cila uygulama fiyatları ,beton silim fiyatları, beton parlatma fiyatları için lütfen Kristal Yapı Kimyasalları Teknik kadrosuyla iletişime geçin